overlay

Neonatal Resüsitasyon Programı Eğitimi

Türkiye Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı’nca ülkemizde Yeni Doğan Ölümlerinin azaltılması, yenidoğana optimal yaklaşım ve etkin resüsitasyon sağlanması amacıyla yürütülen “Neonatal Resüsitasyon Programı (NRP ) kapsamında 2018 yılının 1. NRP uygulayıcı eğitimi 03-05 Ocak tarihlerinde Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beydağı Kampüs’ünde yapıldı.

Söz konusu eğitimde açılış konuşması yapan Halk Sağlığı Başkan’ı Dr.Kemal ŞENER konunu ciddiyetine değinerek her yenidoğanın, yeterli bir resüsitasyona hakkının olduğunu Bunun ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yenidoğan resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerinin önemini vurgulamıştır.

Düzenlenen bu eğitim programıyla doğum salonunda görev alan ve bebeğe eli değen tüm sağlık personelinin standart bir eğitim alması amaçlanmaktadır. Bu eğitimle İlimiz Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beydağı Kampüs’ünde görevli ( 1 ) Uzman Doktor,( 12 ) Ebe ve ( 7 ) Hemşire sertifika almaya hak kazanmış; sağlık personellerinin konu ile ilgili bilgi ve becerilerinde farkındalık yaratılarak, bebeklerin asfiksiden ölümlerinin ya da sakat kalmalarının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Eğitimde Kurs Sorumlusu olarak İl Sağlık Müdürlüğünde görev yapan Uzman Selma AYDIN FELEK görev alırken; eğitici olarak Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Uzm. Dr. Nuriye Aslı MELEKOĞLU, Battalgazi İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görev yapan Dr.Özlem ÖZÇAY ve İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Çocuk ve Ergen Sağlığı Biriminde görev yapan Ebe Şenay KİLİNÇ ve Ebe Yeliz TANBERK görev almış olup; Eğitim sonrası Beydağı Kampüsü Başhekim Yardımcısı Dr.M. Selçuk SİNANOĞLU, Başhekim Yardımcısı Uzm.Dr.Rabia AYDOĞDU ve Servis Sorumlularının katıldığı  sertifika töreni ile katılımcıların sertifikaları verildi.

  • 20180103_091724.jpg
  • 20180103_091737 (1).jpg
  • 20180105_140912.jpg
  • 20180105_142939.jpg