10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü
09 Eylül 2021

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü, Dünya Sağlık Örgütü’nün işbirliğiyle Uluslararası İntiharı Önleme Derneği’nin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana düzenlenmekte olup intihar eğilimi olan kişilerin yardım almalarını kolaylaştırmak ve toplumun bu konudaki duyarlılığını arttırmak hedeflenmektedir.

Dünya İntiharı Önleme Gününün 2021 yılındaki teması Uluslararası İntiharı Önleme Derneği tarafından “Harekete Geç Umut Ol “olarak belirlenmiştir.

Dünya genelinde intiharla ilgili istatistiklere bakacak olursak; Dünya’da her yıl ortalama 800.000 kişinin intihar sonucu hayatını kaybettiği, intiharın 15-35 yaş arası gençlerde ilk üç ölüm nedeninden biri olduğu,  intiharın aile ve toplum üzerinde psikolojik, sosyal ve ekonomik etkisinin ciddi düzeyde olduğu görülmektedir.

İntihar çoğu durumda önlenebilir bir durumdur. İntihar eden kişilerin büyük çoğunluğunun teşhis edilebilir bir ruhsal bozukluğu vardır. Var olan psikiyatrik bozukluklar erken teşhis edilip tedavi edildiğinde intihar önlenebilir. Bazı tipik fiziksel hastalıklar da intihar riskini artırır. Bir insanın intihar edip etmeyeceğinde belirleyici bir faktör de intihar aracına hemen ulaşabilme imkanının olup olmamasıdır. İntihar etme araçlarına erişimin azaltılması önemli bir koruyucu stratejidir.

Aile, arkadaşlar, iş arkadaşları, din adamları, kriz merkezleri ve sağlık çalışanları mevcut genel destek kaynaklarıdır. İntihar düşüncesi olan kişilerin duygu ve düşünceleri dünya çapında hemen hemen aynıdır. Genel inanışın aksine intiharı konuşmak, intihar düşüncesini desteklemez.

İntiharın işaretlerini tanırsak, intihar ile ilgili doğru bilgilere sahip olursak çevremizde intihar riski olan kişileri erken dönemde fark edebilir ve onlara destek olabiliriz. Güçlü ilişkiler bizi hayata bağlar. İntihar riski olduğunu düşündüğünüz bir yakınınız varsa elinizi uzatın ve hayatını kurtarın.